Destek Hattı 0533 148 6166

Kaza Tazminatı Hesapla

Aşağıdaki Bilgileri Doldurarak Kaza Tazminatı Hesaplaması Yapabilirsiniz.

Telefon Numaranızın Doğru Olduğundan Emin Olunuz, Aksi Halde Sistem Hesaplaması Sizlere Ulaşmayacaktır

GÜVENCE HESABINDAN HIZLI TAZMİNAT ALMANIN YOLLARI

GÜVENCE HESABINDAN HIZLI TAZMİNAT ALMANIN YOLLARI
 • GÜVENCE HESABINDAN HIZLI TAZMİNAT ALMANIN YOLLARI
 • 23-12-2020
 • Blog

Güvence Hesabı aslında devletin trafik kazasından kaynaklı dosyalarda eğer kazaya sebep olan karşı taraf bulunamıyorsa veya kaza yapan aracın sigortası yok ise bu ve benzeri durumlarda vatandaşın imdadına yetişen bir fondur. Güvence Hesabı bu bakımdan devletin kendi vatandaşının mağduriyetine çare olduğu bir kapıdır. Bu yazımızda Güvence Hesabı'ndan tazminat nasıl alınır onu detaylı işleyeceğiz.

Güvence Hesabından Trafik Kazası Tazminatını Almak

Güvence hesabı bir devlet kuruluşu olduğu düşünüldüğünde burada sistemin nasıl işlediği de az çok ortada olacaktır. Devlet kurumları mot a mot çalışan kurumlardır. Eğer sizin talebiniz ile karşı tarafın istekleri uyuşuyorsa Güvence Hesabı’ndan tazminat almak çok kolay olacaktır. Motorlu Taşıtlar Yönetmeliği dikkate alınarak kaza ile ortaya çıkan maluliyet oranı tespitleri sonrası tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

Güvence Hesabı’nda Tazminat Talebinde Şüpheye Yer Yok

Güvence Hesabı’na tazminat başvurusu yapılacak ise öncelikle sizlere tavsiyemiz kesinlikle avukat üzerinden sürecinizi yürütün dememiz olur. Süreçte sizleri bekleyen sorunları aşmanızın tek yolu bu olacaktır. Güvence Hesabından hızlıca tazminat alabilmeniz için bilmeniz gerekenler.

 • Kaza Tarihi nedir? (kaza ne zaman oldu net tarih)

 • Kaza sonrası maluliyetiniz nedir? (femur kırığı, kalça kırığı, uzuv kaybı)

 • Adli Muayene Formu (Yukarıda belirtilen arazlar formda yer alıyor mu yok ise sorun büyük)

 • Kaza sonrası arazınıza ya da sekel durumunuza göre iyileşme sürecinizi tamamladınız mı? (her kırıkta 6 ay sonra rapor alınır demek doğru değildir. Bel kırıkları 10 ile 12 ay omur kırıkları 12 ay beyin hasarları 12 veya daha uzun sürelerde beklenebilir.

 • Kaza sonrası görülen tedavilerin detayları

 • Sigortanın Sağlık Kurulu Talebi (Burada ilk olarak adli muayene formu dışında farklı bir bölümden puan çıkması sorun teşkil eder. İkinci olarak ta iyileşme süreleri dikkate alınmalıdır)

 • Raporlar Terör Kaza veya Çoçuklar için Çözger olmak üzere kaza tarihindeki yönetmelik çerçevesinde alınmalıdır. Eğer kaza tarihi ile yönetmelik uyuşmuyorsa burada yine sorun yaşama ihtimaliniz olacaktır.

 • Çıkan maluliyet oranı ve aktüer hesaplama (burada çıkan tazminatınızı bilebilmeniz için maluliyetiniz kazancınız yaşınız varsa ek gelirleriniz belgeli olarak tüm detayları hesaplanın sigortanın tazminat hesabına karşılaştırma yapılmalıdır.

 • Kaza Tespit Tutanağı ve Savcılık Süreci ( Kaza sonrası güvence hesabına başvuru yapıldı ise zarar veren noktasında en ufak bir şüphe olmadığı teyit edilerek kuruma bildirilmelidir.

Tüm bu süreçleri iyi yönetebilmeniz durumunda Güvence Hesabı’ndan tazminat almak inanın sizler için çok rahat olacaktır. Ancak sıradan vatandaşın aşabileceği durumlar olmadığından burada hukuki destek yinelemek gerekirse şarttır.

Aktüerya Bilmeyen Avukat Sizlere Destek Olamaz

Trafik kazasından kaynaklı tazminatlarda genel olarak vatandaşların en büyük şikâyeti bir avukatım var ancak avukatım tazminatımı hesaplayamıyor. Eğer bu tarz bir çalışma içinde iseniz sorun yaşama ihtimaliniz yüzde yüz olacaktır. Zira avukat talep edeceği tutarı bilmiyor ise buradan sadece sigorta firmasının talebini size iletecektir. Bu konuya dikkat edilmesi gerekir.

Medikal Destek Yok İse Sorun Yaşarsınız

Güvence Hesabı için en önemli konu hasar dosyasında sorun veya endişe yada olumsuz bir durumunun söz konusu olmamasıdır. Eğer siz sürecinizde medikal dediğimiz bir doktor yardımı olmadan ve bu doktorunda trafik kazası yöneteliğine hakim biri olarak sizlere hem rapor sürecinizde hem de maluliyet sonrası iyileşme sürelerinde net bilgiler vermesi şarttır. Aksi durumda yönetmeliğe ve medikal sürece hakim olmayan bir avukat ile çalışırsanız ve yardımcı destekte bu kişi almıyorsa süreçte sizlere sıkıntı bekliyor olacak. Ondan ötürü hem aktüerya bilen hem sağlık hukuku alanında deneyimli ve ekibinde danışman ve aktüer bulunduran avukat ile yola devam etmeniz sizlerin yararına olacaktır.

Kaza Tespit Tutanağı ve Savcılık Süreci

Güvence hesabı ödeme yaparken mot a mot çalışsa da dosyada zarar görenin tazminatını ödemeden önce kaza tespit tutanağı veya savcılık sürecinde ortaya çıkan delilleri netleştirerek süreci tamamlar. Burada kaza tespit tutanağında her hangi bir sorun var ise bu sorunun giderilmesi gerekir. Eğer kaza tutanağı tutulmamış ise savcılık sürecinde dosyanın bu konunun uzmanı avukat tarafından takibi yapılarak hızlıca tazminatın yolu açılır.

Güvence Hesabı’na Sunulan Sağlık Kurulu Raporundaki Çelişki

Eğer trafik kazası ve kaza sonrası oluşan maluliyetlerin net tespiti avukatınızca yapılmamış ise ve raporunuzda çelişki var ise sizleri ciddi sorun beklemektedir. Örnek olarak trafik kazası adli muayene formunda yüz bölgesinden darbe aldığı yazan bir kişi sonraki evraklarında femur üzerine bir rapor düzenlemesi ile güvence hesabına başvurduğunda süreçte sigortadan dönüş alması imkansıza yakın olacaktır. Bu sorunlar ile karşılaşmamak adına kaza tarihinden başlayarak tüm tedavi süreçleri savcılık yada adli kolluk kuvvetleri süreçleri eksiksiz tamamlanmalı daha sonrasında da yönetmeliğe uygun sağlık kurulu raporu ile süreç bitirilmelidir.

Güvence Hesabı İlk Ödeme ve Sonraki Süreç

Makalemizin ilk kısmında aktüer hesaplamadan bahsetmiştik. Sigorta sürecinde güvence hesabı kendi medikal değerlendirmesi sonrası bir aktüer yaparak dosyada ödeme yapar. Fakat eğer sizler ve avukatınız aktüerya yapmasını bilmiyorsa aldığınız ücret yada teklifin sizin tazminatınız olup olmadığı ile alakalı tereddüt yaşarsınız. Bu süreci yaşamak istemiyorsanız elinizdeki verilere göre durum tespitiniz yapılır ve ardından bu tespit sonrası varsa geri kalan tazminat hakkınız hesaplanarak güvence hesabından gerekçeleri ile eksik bakiye istenir. Eğer süreçte ödeme gelmez ise dava süreci yada tahkim sürecinde hak araması yoluna gidilir.

Güvence Hesabı’nda Tazminat Süreci İşleyişi

Güvence Hesabı genelde ıslak imzalı kargo ile gelen evraklar üzerinden işlem yapan kendi vereceği cevaplarda da mail yerine daha çok yazışma ve kargo şeklini kullanan bir kurumdur. Trafik kazası sonrası güvence hesabına resmi olarak ıslak imzalı olarak bildirim yapılır. Sigorta firması normalde son yönetmeliğe göre başvuru sonrası kişi yaralanmış ise hastane sevkini ilgili hastaneye yapar. Ölümlü trafik kazalarında ise bu sürece gerek yoktur. Burada vefat edenin ve mirasçıların belgeleri yeterli olmaktadır. İyileşme süreci bittikten sonra heyet süreci tamamlanır ve sağlık kurulu raporu kuruma ibraz edilir. Kurum iç incelemesi sonrası mağdurun ödemesini yapar. Sonuç olarak güvence hesabının sorumlu olduğu dosyalarda en ince detayına kadar dosyanın incelenmesi ve sonrasında da ödeme aşamalarının tamamlanması gerekmektedir. Yönetmelikler ve kusur, aktüer, sağlık yönetmeliği, sağlık kurulu raporları ve savcılık süreci hakkında deneyimli avukat ile yola çıkmanızda fayda olacaktır. Güvence hesabı noktasında destek için bizlere ulaşabilirsiniz.

Traktör, İş makinesi Kazaları Güvence Hesabı Kapsamındadır

Köy veya İlçe Bölgelerinde, yani yoğun trafiğe daha az çıkan araçların olduğu ve uzun mesafe gitmeyen traktör veya iş makinesi gibi araçlar çoğu zaman sigortalanmamaktadır. Yine bu araçların sebebiyet vermiş olduğu kazalar Güvence Hesabını’nın teminatı kapsamındadır. Özellikle traktörlerde gerçekleşen kazalarda Güvence Hesabı’nın tazminat ödemesi yapması zaruretinin olduğuna dair bir çok emsal yargı kararı bulunmaktadır. Kamyon, Kepçe, Römork, Vinç gibi araçların sebebiyet verdiği kazalarda yine Güvence Hesabı kasapsamında tazminat ödemesi yapılmakatadır.

Güvence Hesabı Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz

Trafik sicilinden kaydı silinen ve hukuken motorlu araçlar sınıfına girmeyen araçlar hukuken ödeme dışında kalmaktadır. Bunun dışında otopark içerisinde ve trafiğe tamamen kapalı alarda gerçekleşen kazalara dair yine bu fondan ödeme alınma hakkı bulunmamaktadır. Güvence Hesabı fonu; araç değer kaybı, tamir ücreti, kazanç kaybı gibi alacak kalemlerini de karşılamamaktadır.

E-bültene kayıt ol.
Hemen e bültene kayıt ol, fırsatları yakala
Merhaba
İş kazası ve Trafik Kazası Tazminatlarınızı Ücretsiz Hesaplıyoruz