Destek Hattı 0533 148 6166

Kaza Tazminatı Hesapla

Aşağıdaki Bilgileri Doldurarak Kaza Tazminatı Hesaplaması Yapabilirsiniz.

Telefon Numaranızın Doğru Olduğundan Emin Olunuz, Aksi Halde Sistem Hesaplaması Sizlere Ulaşmayacaktır

Hasar Firmalarına Verilen Temlikler Geçersiz Sayıldı

Hasar Firmalarına Verilen Temlikler Geçersiz Sayıldı
  • Hasar Firmalarına Verilen Temlikler Geçersiz Sayıldı
  • 11-12-2020
  • Blog

Türkiye’de son dönemde trafik kazası yaşamış kişilerin en büyük sorunlarından birisi de özellikle hasar danışmanlık firmaları adı altında faaliyet gösteren şirketlere verilen vekâletler sonrası ortaya çıkan mağduriyetlerdir. Hasar firmaları veya aracı kişiler kazazedelere ulaşarak bir avukat vasıtası ile vekalet aldıktan sonra hasar firması adına temlik imzalatarak kişileri trafik kazası sonrası zaten muhtaç olan kişileri mağdur ederek ciddi sorunlara yol açıyordu.

Trafik Kazalarında Temlik Sorunu

Trafik kazası yaşayan kişi daha sonra avukatlık hizmetinin ikamesinin olmadığını ya da aracı kurumlar yada hasar firmaları denen firmaların yetkili şirketler olmadığını anlayınca ilgili hasar firması ve vekalette yetkili avukatı azlediyordu. Bu azil sonrası ise aracı kurum yada hasar firması aldığı temlik ile hemen ilgili sigorta firmasına başvurarak kişinin bedeni hasarı sonrası alacağı tazminatın temlik belgesinde yazan oran kısmı kadarını koşulsuz şekilde tahsil edebiliyordu. Bu durum binlerce mağdur ortaya çıkardı. Trafik kazası sonrası temlik imzalayan kişilerin bu sorununa el atan Adalet Bakanlığı temlik ile ilgili vatandaşları sevindiren bir karara imza attı.

Adalet Bakanı’ndan Hasar Firmaları Açıklaması

Trafik kazası sonrası yaşanan mağduriyetlere sessiz kalmayan Adalet Bakanlığı geçtiğimiz günlerde direkt olarak Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün basının karşısına geçmesi ile bir açıklama yaptı. Abdulhamit Gül vatandaşlara çağrıda bulunarak, "Avukat mesleğinin ikamesi yoktur. Trafik kazalarında ya da başka şekillerde avukatın önüne geçerek sigorta firmalarına ya da bu işin simsarlarına asla bir hak edeceğim diye vatandaşlarımız kapılmasınlar hak aramanın ya da savunmanın en temel unsuru avukattır" dedi. Bu açıklamanın ardından bir sevindirici haberde İstanbul’da görülen alacağım temliki davasında verilen karar ile geldi.

Mahkeme Temliki Geçersiz Saydı

İstanbul’da görülen Asliye Ticaret Mahkemesi’nde konu bir davada bedeni hasardan kaynaklı verilen temliki mahkeme delillerin istenmesinden sonra geçersiz sayarak bedeni hasara uğrayan kişinin temlikten ötürü zarar görmesinin önüne geçilmiş oldu. Özellikle bedeni hasar dosyalarını için alınan temliklerin geçersiz sayılması bir şekilde geçirdiği trafik kazası sonrası mağdur olan ve hasar firmalarına temlik veren kazazedelere müjde gibi geldi. Hem bakanlığın açıklaması ardından gelen bu haber sonrası artık temlik imzaladım mecbur hasar firması ile çalışmak zorundayım gibi durumlar ortadan kalkarken avukatlarda trafik kazası yaşayan kişileri mağdur eden firmalara karşı zafer kazanmış oldu.

E-bültene kayıt ol.
Hemen e bültene kayıt ol, fırsatları yakala
Merhaba
İş kazası ve Trafik Kazası Tazminatlarınızı Ücretsiz Hesaplıyoruz