Destek Hattı 0533 148 6166

Kaza Tazminatı Hesapla

Aşağıdaki Bilgileri Doldurarak Kaza Tazminatı Hesaplaması Yapabilirsiniz.

Telefon Numaranızın Doğru Olduğundan Emin Olunuz, Aksi Halde Sistem Hesaplaması Sizlere Ulaşmayacaktır

Kazalarda Sürücü Kusur Oranları Korkuttu

Kazalarda Sürücü Kusur Oranları Korkuttu

Ülkemiz son yıllarda ciddi bir yol yapımı konusunda atılım yaptı. Bu atılımların yanında ülkemizde araçlarda yenilenmeye ve eski araçların kullanımı özellikle büyük şehirlerde ciddi oranda azalmaya başladı. Gelinen noktada hem araçların kalitelerinin artması hem de yolların daha düzgün ve güvenli hale gelmesi kazaların azalmasına yol açmasını beklememizi sağladı. Ancak gelinen süreç pek öyle olmadı. Kazalarda eskiden yollardan veya araçlardan kaynaklı kazalar daha sık yaşanırken şimdilerde ise sürücü kaynaklı kazalar tavan yapmış durumda.

Yollar ve Arabalar Yenilendi Sürücü Hataları Katlandı

Konu ile ilgili fikirlerine başvurulan Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Semih Özmeriç, Türkiye'de kazaların yaklaşık yüzde 90'ının sürücülerden kaynaklandığını söyledi. Teknoloji gelişirken insan kusuru gerilemesini beklerdik ama öyle değil. Ocak ayında bir önceki yıla göre trafik kazalarında yüzde 5 artış yaşandı. Ocak ayında meydana gelen 32 bin 256 kazada 20 bin 306 kişi yaralandı, 252 kişi olay yerinde hayatını kaybetti" dedi.

252 Ölü 20 Bin Üzeri Yaralı

Kazalarda ciddi maddi ve manevi kayıplar yaşandığını belirten Özmeriç, "Trafik kuralları çok uzun araştırmalar sonucu ortaya çıkmış kurallardır. Bu sebeple trafik kurallarına uymak ve her şeyde olduğu gibi trafikte de birbirimize saygılı olmak can ve mal emniyetimiz açısından birinci derecede önemlidir. Maalesef ocak ayında yaşanan ölümlü ve yaralanmalı kaza sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre bin 899 artışla 12 bin 359 olarak kayıtlara geçti. Meydana gelen ölümlü yaralanmalı trafik kazalarının yüzde 75'i yerleşim yerinde, yüzde 25'si yerleşim yeri dışında meydana geldi. Yerleşim yerinde meydana gelen kazalarda 93 kişi hayatını kaybederken yerleşim yeri dışında ki kazalarda ise 159 kişi olay yerinde hayatını kaybetti. Ölümlü ve yaralamalı kazaların yüzde 25'nin yaşandığı yerleşim yeri dışında meydana gelen kazalarda ölenlerin oranı ise yüzde 63 olarak gerçekleşti" diye konuştu.

Kazalarda Sürücü Kusuru Daha Fazla

Son dönemde yaşanan kazaları incelediklerini belirten Semih Özmeriç maalesef sürücü den kaynaklı kazaların daha çok olduğunu söyledi. Özmeriç; inanılmaz bir oran olacak ama kazaların %88’i sürücü kaynaklı gerçekleşti dedi. Ocak ayında meydana gelen ölümlü yaralanmalı trafik kazalarında 12 bin 208 sürücü kusuru tespit edildi. Sürücü kusurlarının başında hız, sonrasında ise hava yoldaki şartlara göre uyarı levhalarına uymamaktan kaynaklanmıyor" dedi.

E-bültene kayıt ol.
Hemen e bültene kayıt ol, fırsatları yakala
Merhaba
İş kazası ve Trafik Kazası Tazminatlarınızı Ücretsiz Hesaplıyoruz