Destek Hattı 0533 148 6166

Kaza Tazminatı Hesapla

Aşağıdaki Bilgileri Doldurarak Kaza Tazminatı Hesaplaması Yapabilirsiniz.

Telefon Numaranızın Doğru Olduğundan Emin Olunuz, Aksi Halde Sistem Hesaplaması Sizlere Ulaşmayacaktır

Kredi Borcu Varken Vefat Edenlerin Hayat Sigortası Tazminat Hakları

Kredi Borcu Varken Vefat Edenlerin Hayat Sigortası Tazminat Hakları
 • Kredi Borcu Varken Vefat Edenlerin Hayat Sigortası Tazminat Hakları
 • 19-03-2021
 • Blog

Ülkemiz kredi kullanan vatandaş sayılarına göre Avrupa ülkeleri bazında yapılan bir araştırmada birinci sırada yer aldı. 2020 yılında yapılan araştırmada ülkemizde kredi kullananların toplam borcunun 700 Milyar TL civarında bir rakam ettiği açıklandı. Hal böyle iken kazadatazminat olarak bizlerde sizlere kredi alımı sonrası haklarınız ile alakalı bilgilendirici bir makale yazmak istedik. Ülkemizde batık kredi oranları bir hayli yüksek iken birde kredi çekip sonrasında iş kazası, trafik kazası, hastalık, saldırı ve afet gibi nedenlerden ölenlerin sayısı da azımsanmayacak sayılara ulaştı.

Kredi Borcu Varken Vefat Edenin Hakları

Bir nedenden ötürü kredi çektiniz bu kredi türü ev kredisi, arsa kredisi, tüketici kredisi veya taşıt kredisi gibi türlerden herhangi bir tanesi olabilir. Kredi çekerken vatandaşlarımız daha çok alacağı para ve o para ile niyetlendiği işi yapmaya yöneldiği için kredi aşamasındaki diğer prosedürlerin ne işe yaradığını veya bu krediler çekilirken imzalanan evrakların neleri kapsadığını pek araştırmaz. Hal böyle iken eğer kredi çekip sonrasında bir durumdan ötürü kişi vefat etti ise kredi çekerken imzalanan hayat sigortası poliçesi üzerinden tazminat hakkı olduğunu bilmeden sürece devam edemez.

Kredi Çektiyseniz Hayat Sigortası Poliçeniz Vardır

Eğer bir kişi kredi çekti ise muhakkak kredi veren kurum kendisini de garanti altına almak ve kredinin ödenmeme ihtimaline karşı hayat sigortası poliçesi imzalattırır. Bu poliçeler belli konularda bazı teminatları içerir. Bu teminatlarda başınıza gelen durumlara göre sizlere ya da sonrasında destekten yoksun kalan kişilere ekonomi olarak döner.

Kredi Çekimi Sonrası İmzalanan Hayat Sigorta Poliçe Teminatları

Kredi alımının ardından imzalanan hayat sigorta poliçelerinde birçok kalem yer almaktadır. Bu kalemlerden bazılarına örnek verelim.

 • Hayat sigortasının kapsadığı vefat tazminatı
 • Hayat sigortasının içeriğinde yer alan tedavi tazminatı
 • Hayat sigortası karşılığında işsizlik tazminat desteği
 • Hayat sigortası kapsamında yaralanmalı kaza tazminatı

Kredi Çekip Vefat Eden Kişinin Yakınlarına Hayat Sigortası Tazminatı

Eğer kişi bir şekilde kredi çekmiş ve bu kişi daha sonra vefat etti ise çektiği krediden doğan hayat sigortası tazminatında belirtilen destekten yoksunluk bedeli vefat eden kişinin yakınlarına ödenir. Tabi ki her konuda olduğu gibi hayat sigortasından kaynaklı vefat sonrası tazminat almakta hiç kolay bir süreç değildir. Ülkemizde sigortacılık sektörünün kendi içindeki kapanıklığı bilgi almaktaki zorluk istenen belgelerin toplanılması veya ulaşılmasının zorluğu gibi durumlardan ötürü genelde kredisi olup hayat sigortası poliçesinden faydalanamayanların sayısı da az değildir. Bu bakımdan özellikle vefat tazminatlarında konunun uzmanı avukatlardan destek almanızı öneririz. Vefat sonrası hayat sigortası poliçesinden kaynaklı tazminat dağılımı kişinin desteğinde bulunan kişilerin yaşlarına göre ayrı ayrı hesaplanarak ödenir.

Kredi Sonrası Hayat Sigortası Olan Kişinin Yaralanması Tazminatı

Kredi çekip sonrasında iş kazasında yaralanabilir veya trafik kazasında yaralanabilir veya farklı bir olayda yaralanıp kalıcı maluliyete uğrayan kişi hayat sigortası poliçesinden kaynaklı kalıcı maluliyet tazminatı zorunlu sigortadan alabilir. Burada önemli olan konu kalıcı maluliyetin oluş şeklinin sigortanın teminat limitlerini belirleyen ölçütlerde olması durumudur. Eğer o ölçütlerde sorun olur ise bu kez zorunlu sigortadan kalıcı maluliyete ilişkin tazminat almak zorlaşacaktır. Kredi çekip bu tarz bir durumla karşı karşıya kalan veya hayat sigortası olduğunu bilen kişi öncelikle kalıcı maluliyetini tespit ettirmek zorundadır. Buradaki bir çok prosedür aşıldıktan sonra ilgili hayat sigortası firmasından tazminat almak mümkün olacaktır. Bu alanda zorlukların aşılmasındaki süreçten ötürü tazminat için hukuki destek almanızda yarar olacaktır.

Kredi Çekimi Sonrası Hastalanan Kişiye Tedavi Masrafı Desteği

Kredi çekimi aşamasında banka sizlerin risklerinizi en aza indirebilmek ve kredinin güvenliğini sağlamak için hayat sigortası poliçesine tedavi masrafı bedeli de ekler. Sağlıklı iken aldığınız kredi sonrası gelişen bir durum sonrası tedaviye muhtaç duruma düştüğünüzde bu kez sizlere hayat sigortası poliçenizden doğan tedavi gideri kalemi destek olmaktadır. Burada da sigortanın istediği evrakları toparlayarak tedavi kalemi için verilen bedelleri alabilmeniz mümkündür.

Kredi Çekerken İşsizlik Teminatı Hayat Sigortası İle Sağlanır

Bankalar kredi satarken kişinin durumunu ve gelecek risklerini de kontrol etmek isterler. Bu bakımdan krediye bağlı zorunlu imzalattıkları hayat sigortası poliçelerine koydukları bir diğer kloz veya madde ise işsiz kalma riskine karşı işsizlik sigortası bedeli belirler. Bu bedel eğer kredi çeken kişi işsiz kalırsa müşteriye ödenerek hem kredi garantiye alınır hem de kişi işsiz kaldığı süreçte sorun yaşamaz.

Bireysel Olarak Hayat Sigortası Yaptıranların Hakları

Kredi çekmeden de yaşamınızdaki risklere göre hayat sigortası yaptırabilirsiniz. Bu durumda da yine ilgili firma tarafından oluşturulan hayat sigortası poliçesinde sizlere birçok alanda tazminat hakkı tanınır. Bu tazminatların başlıkları;

 1. Vefat tazminatı
 2. Kalıcı maluliyet tazminatı
 3. İşsizlik tazminatı
 4. Tedavi Masrafı
 5. Eğitim ve kira desteği

Gibi birçok alanda risklerinizi hayat sigortası poliçesi ile kontrol altına almanız mümkün. Burada bilmeniz gereken en önemli husus sahip olduğunuz poliçenin içeriğine hâkim olmanızdır.

Vefat Eden Yakınınızın Hayat Sigortası Var Mı Nasıl Öğrenebilirim?

Hayat sigortası poliçelerinde milyonlarca liranın kaldığına dair yüzlerce haber gördük ve görmeye de devam ediyoruz. Bu alanın büyümesinde en büyük neden ilk olarak kişilerin haklarını bilmemeleri ikinci neden ise hak ararken yaşanılan zorluklardan ötürü geri adım atmalarıdır. Bunlara bir üçüncü neden olarakta şunu eklememiz hiçte hata olmaz. Bir birey ailesinden habersiz kredi çekip kendisine hayat sigortası yaptırabilir. Bu olaydan ne ailesinin nede farklı bir yakınının haberi olmayabilir. Kişi kredi çekmeden de bireysel olarak hayat sigortası yaptırmış olabilir. Sonrasında kişi vefat ederse yine kişinin hayat sigortasından kimsenin haberi olmayacağı için bu paraların tahsili olmamakta ve fonda kalmaktadır. Bu durumların önlenebilmesi adına bizlerde sizlere bu tarz konularla karşı karşıya kalındığında hayat sigorta poliçeniz var mı yok mu? Öğrenebilmeniz için destek olmaya çalışalım. Bu tarz durumlar gerçekleştiğinde kişinin e devlet bilgisi üzerinden sorgulama yaparak ulaşabilmeniz mümkündür. Eğer kişinin kaydı kapalı ise Sigorta Bilgi Gözetim merkezinden de destek alabilirsiniz. Eğer bu süreçlerde tıkanıklık yaşıyorsanız bu konuda uzman hukukçulardan yardım alabilirsiniz.

Kişi Vefat Etti Banka Krediyi Ödememizi İstiyor

En çok karşılaştığımız konulardan biri de kişi vefat etti. Ancak kredisi var veya varmış banka kalan borcu talep ediyor sorusudur. Burada asıl devreye bu konuda uzman hukukçuların girmesi şarttır. Zira bankalar her aşamada kendilerini garanti altına aldıkları gibi birde eldeki poliçeleri dikkate almayarak bu tarz taleplerle gelmektedirler. Bu durumda hakkını bilmeyen kişilerin bu borçları ödemek zorunda kalmaktadır. Burada bankanın bu talebine istinaden kredi çeken kişinin zorunlu imzalatılan hayat sigorta poliçesinin istenilip uzman avukatça incelendikten sonra sürecin devamı şarttır. Mağduriyet yaşamama adına sigortalardan veya bankalardan gelen taleplerin iyi analizi şarttır.

Hayat Sigortası Poliçesi Sadece Vefat Edenin Kredi Kartı Borcunu Mu Öder?

En çok gelen sorulardan da biri bu sorudur. Eşim vefat etti kredi kartı borcunu hayat sigortası kapattı başka ödeme yapmıyor. Bu ve benzeri birçok soru ile karşı karşıya kalabiliriz. Burada bilmemiz gereken en önemli husus, hayat sigortası poliçesinin içinde yer alan teminat limitlerinin ne olduğudur. Bu limitler dâhilinde varsa kişinin hakkı kredi kartı borcu veya kredi borcu ya da ek tazminat gibi aileye destekten yoksunluk tazminatları vefat halinde ödenebilmektedir. Bu ve benzeri sorular ile karşı karşıya kaldığınızda bizlere ulaşarak destek alabilirsiniz.

Vefat Edenin Kredisi Vardı Hayat Sigortası Nasıl Bir Ödeme Yapar?

Hayat sigortalarında kredisi olan kişi vefat ettiğinde teminat limiti dâhilinde ölünceye kadarki ödediği primler düşülür geri kalan bakiye borç teminattan karşılanır. Fazlaya dair bir durum söz konusu ise buda poliçe limitinden sağlanır. Burada poliçeyi iyi analiz etmek ve ona göre yol izlemek çok önem arz eder. Bundan dolayı sigorta tazminatları noktasında tazminat çalışmaları yürüten hukukçular ile yola devam etmek çok önemlidir.

E-bültene kayıt ol.
Hemen e bültene kayıt ol, fırsatları yakala
Merhaba
İş kazası ve Trafik Kazası Tazminatlarınızı Ücretsiz Hesaplıyoruz