Destek Hattı 0533 148 6166

Kaza Tazminatı Hesapla

Aşağıdaki Bilgileri Doldurarak Kaza Tazminatı Hesaplaması Yapabilirsiniz.

Telefon Numaranızın Doğru Olduğundan Emin Olunuz, Aksi Halde Sistem Hesaplaması Sizlere Ulaşmayacaktır

Sigortası Olmayan Araçla Trafik Kazası Geçirmek

Sigortası Olmayan Araçla Trafik Kazası Geçirmek
 • Sigortası Olmayan Araçla Trafik Kazası Geçirmek
 • 28-01-2018
 • Blog

Trafik kazaları ülkemizde birçok nedenden olabilmektedir. Kişisel kusurların yanında bu kusurlardan sorumlu olduğumuz haller vardır. Bu hallerin başında da sigortasız araçla yola çıkmak sayılabilir. Sigortasız araçla yola çıkmak ciddi bir kusurdur. Ama özellikle büyük kentlerde sık yapılan kontrollerde sigortasız araç çok sık karşılaştığımız durumlardan değildir. Ancak sigorta günü 3-5 gün geçmiş durumlar söz konusudur. Yine de yenilenmeyen sigorta ile yola çıktığınız da ve sonrasında bir kazaya karışırsanız ciddi bir sorumluluğun da altına girmiş olursunuz. Örnek vermek gerekirse Temmuz’un 15 inde biten sigortanız var ve 16’sında kaza yaptığınızı farz edelim. Bir günlük sigortasızlık bile kural dışı sayılacaktır. Bu bilgiyi unutmadan öncelikle hareket etmek şarttır. Peki sigortasız araçla kazaya karıştınız ve tazminat hakkınız var mı bu sorunun cevabını merak ediyorsanız?

Sigortasız Araçla Kaza Yapmak Ve Tazminat Hakkı

 1. Araçta sürücü müsünüz?
 2. Araçta yolcu musunuz?
 3. Araç kime ait?

Bu üç soru aslında sizlerin kaza sonrası tazminat hakkınız olup olmayacağının cevabı olacaktır.

Sigortasız Araçta Sürücüyüm Tazminat Hakkım Var Mı?

Sigortasız araç tazminata engel değildir. Sadece bir kusurdur. Burada bakılması gereken asıl konu haklılık payınızdır. Eğer hem sigortasız hem de %100 kusurlu iseniz tabin ki tazminat alma hakkınız yoktur. Özellikle tek taraflı kazalarda bu durum geçerlidir. Ama kaza çift taraflı ise ve bu kaza sonrası karşı taraf kusurlu ise bu kez sizin sigortanız olmasa bile tazminat hakkınız vardır. Kusur oranları sigortasız araçlarda şu şekildedir.

 • %25
 • %50
 • %75
 • %100

gibi oranlar vardır. Burada bilirkişi ve kaza tespit tutanaklarına bakılarak sonuca varılır. Kusur veya haklılık payınıza göre tazminat alabilme durumunuz mevcuttur.

Sigortasız Araçta Yolcu Konumundayım Tazminat Hakkım Var Mıdır?

Araç sigortasız ise ve yolcu konumunda iseniz tazminat hakkınız vardır. Burada sadece sürücü de bir kusur söz konusudur. Sizin haklılık payınızda kazada %100 dür. Bu bilgiler ışığında tazminat hakkınızın olduğu söylenebilir. Ör: Gebze’den Ankara istikametinde giden araçtasınız. Sizin bulunduğunuz araç hem sigortasız konuyu biraz daha ileri taşımak için hem de kusurlu olsun bu durumda bile yolcu konumunda olan kişi tazminat alır. Çünkü yolcunun burada ne sigorta nede kazaya sebep olan kusurda payı yoktur. Devletin belirlediği ve kazada aldığı darbe oranında tazminatını sigorta firması veya güvence hesabından alır.

Sigortasız Araç Bana Ait Ama Sürücü Değilim Tazminat Alabilir Miyim?

Sigortasız araç size ait ama sürücü başkası burada da tazminat hakkınız mevcuttur. İlk olarak kazada yolcu konumunda olduğunuzdan %100 haklı konumdasınız. Ama araç sizin ve aracın trafiğe çıkış kuralı başında sigorta yapmak olduğundan bu kurala uymadığınızdan alacağınız tazminat bu kusurlar düşüldükten sonra sizlere ödenir. Yine de aldığınız kazada darbeye göre bir ödeme hakkınız olacaktır.

Sigortasız Araçta Tazminat Nereden Alınır?

Araç sigortasız ve tazminat hakkınız yok. Bu durumda sosyal devlet anlayışı devreye girmektedir. Devletimiz vatandaşları her yıl belli oranlarda sigortalamakta ve vatandaşlarına belli tazminat bütçesi ayırmaktadır. Biz bu bütçeye devlet güvence hesabı deriz. Güvence hesabı aynı zamanda sigorta şirketleri tarafından ödenen bedellerle desteklenmektedir. Devletimiz sigorta şirketlerinden bu fona ücret kesintisi yapmaktadır. Eğer bir kazaya karıştınız ve haklı konumdasınız bu durumda kaza yaptığınız aracın sigortasını dert etmeden tazminat hakkınız olacaktır.

Sigortasız Araçla Kaza Sonrası Ölüm Olursa Tazminat Hakkı Olur Mu?

Aslında burada da yukarıda belirtilen durumlar geçerlidir. Zira sigortasız araçla kaza sonrası eğer haklılık payınız varsa ölüm sonrası geriden kalanlar tazminat alabilir. Ölüm sonrası tazminat için bilmeniz gerekenler;

 • Sigortasız araçla ölüm varsa ölen yolcu mu?
 • Ölen kişi sürücü ama kusur veya haklılık payı nedir?
 • Ölen kişi yolcu ama araç sigortası yok? (burada da haklılık payı devreye girer)

Gibi bu durumlar çoğaltılabilir. “kazada tazminat” olarak daha detaylı bilgi için 24 saat ekibimizden tam destek alabilirsiniz.

E-bültene kayıt ol.
Hemen e bültene kayıt ol, fırsatları yakala
Merhaba
İş kazası ve Trafik Kazası Tazminatlarınızı Ücretsiz Hesaplıyoruz