Destek Hattı 0533 148 6166

Kaza Tazminatı Hesapla

Aşağıdaki Bilgileri Doldurarak Kaza Tazminatı Hesaplaması Yapabilirsiniz.

Telefon Numaranızın Doğru Olduğundan Emin Olunuz, Aksi Halde Sistem Hesaplaması Sizlere Ulaşmayacaktır

Trafik Kazası Tazminatı

Trafik Kazası Tazminatı

Trafik kazasına karışan her vatandaşın belli ölçülerde zararını giderebilmesi için ödeme alması diğer bir söylem ile trafik kazası tazminatı alması mümkündür. Öncelikle yapılması gereken trafik kazasını kayıtlara geçirip resmi hal almasını sağlamaktır. Ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında olay yerine mutlaka kolluk görevlileri çağırılmalıdır. Olay yerinde kaza tespit tutanağı tutularak kazayla örtüşecek şekilde ifadeler verilmelidir. İlk aşama tamamlandıktan sonra ikinci aşamaya geçilecektir.

Kaza sonrası nereden nasıl tazminat alabilirim?

 1. Zorunlu Trafik Sigortası’ndan alınacak tazminat
 2. Ceza Davası
 3. Maddi ve Manevi Tazminat

1-Trafik sigortasından tazminat alabilmeniz için haklılık payınızın bulunması gerekiyor. Kaza yaptığınız yılın teminat limiti ne kadarsa örneğin 2016 yılı 310 bin liraydı. Bunun üzerinden bir değerlendirme yapılır. Ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının tazminat hesaplama formülleri ayrıdır. (Sitemizde bulunan kaza tazminatı hesapla tablosunu kullanarak tazminat hesabınızı sizlerde yapabilirsiniz.)

 • Yaralamalı Trafik Kazasında sağlık kurulu raporu yani kazadan ne kadar bir hasar aldığınızı ortaya koyan devlet hastanesinden alınacak rapor, mağdurun aylık geliri ve yaşı alacağınız tazminat miktarını belirleyecektir.
 • Ölümlü Trafik kazalarında ise Destekten yoksun kalma tazminatı halk dilinde ise kan parası denilen bir tazminat ödemesi yapılır. Destekten yoksun kalma tazminatını ölen kişinin eşi, anne babası ve 18 yaşından küçük çocukları varsa onlar alabilirler. Vefat eden kişinin maaşı ve yaşı belirleyici etkendir.

2- Ceza davası: Trafik kazasında kimin kusurlu olduğunun tespiti uzman bilirkişiler tarafından yapılır. Kazadaki bilançoya göre kusurlu olan taraflara TCK’daki kanun maddeleri uyarınca uygun görülen yaptırımlar uygulanır.

3-Maddi ve Manevi Tazminat Davası: Haklı olan taraf kusurlu kişiye karşı maddi ve manevi kayıplarını telafi etmek için açtığı bir davadır. Ancak bu davayı açmanın ön koşulu ceza davasının sonuçlanmış olmasıdır.

Kazada Tazminatı En Yüksekten Nasıl Alırım

Kaza sonrası mağdur olanların haklarını almak bizim için en önemli konudur. Zira mağdur olan vatandaş ikinci kez sıkıntı çekmemesi adına en hızlı yoldan sizlere destek olmaktayız. Bu noktada öncelikle yapılması gereken işi uzmanına bırakmaktır. Yanlış yapılan en ufak bir hamle - ayrıntı sizi haksız duruma düşürebilir. Ya da kısa sürede çözümlenmesi gereken yargı süreci yıllarca uzayabilir. Trafik kazası geçirdiyseniz mutlaka danışmanlık hizmeti almalısınız. Ekip olarak karşılaştığımız bütün vakaları önemsiyoruz. Danışmanlığını yaptığımız kazazedelerle birlikte hareket ederek kısa sürede dosyanızı sonucu ulaştırıyoruz.

En önemlisi de şeffaf bir iş anlayışıyla hareket ediyoruz. Bizimle tanıştığınız andan itibaren bütün süreci biz yönetiyoruz. Davanız sonuçlanana kadar sizden tek kuruş talep etmiyoruz. Dosyanız incelendiğinde nasıl bir yol izleyeceğimizi sizinle paylaşarak başlıyoruz. Eğer sizden onay alırsak. Dosyanıza uzman bir arkadaş atayarak sürece hızlıca start veriyoruz.

Trafik Kazalarında Süreç

Oluşan kaza sonrası dosyasını bizimle paylaşan mağdurumuz ile birlikte şu adımları izliyoruz.

 1. Kaza hakkında mağdurdan ayrıntılı bilgi alıyoruz
 2. Kaza evrakları toplanma sürecini başlatıyoruz. (Evraklar, hastane, adliye ve polis tutanakları veya kolluk kuvvet tutanakları tek tek toplanıyor.)
 3. Evraklar ofisimizde uzman ekibimiz tarafından ayrıntılı olarak inceleniyor.
 4. Ekibimizden çıkan yol haritası avukatlar eşliğinde analiz ediliyor.
 5. Dosya incelenmesinde bilgi amaçlı evraklarınıza bakarak ülkemizde sadece bizim sitemizden ulaşabileceğiniz hesapla tablomuzu kullanarak çıkabilecek tazminat hakkında ön bilgi veriyoruz.
 6. Dosya ile ilgili trafik kazası tazminatını almak için adımları atmaya başlıyoruz.

Trafik Kaza Tazminatı İçin Dosyanın Oluşturulması

Trafik kazasında tazminat alabilmek için evraklar eksiksiz olarak ilgili kuruma teslim edilmelidir. Genelde sigorta firmalarından talep edilen evraklar şunlardır.

 • Kazazedenin hastane muayenesindeki epikriz
 • Hastanede uygulanan tedavilerin tamamını gösterir evraklar (kullandığı ilaçlar – ameliyat vs.)
 • Kaza yeri tespit tutanakları
 • Adliyeden alınacak polis veya jandarma evrakları kaza ile ilgili
 • Kimlik
 • Ehliyet (sürücü konumunda ise)
 • Sigorta poliçesi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Sağlık raporu: Sağlık raporu kaza sonrası tazminat alabilmek için olmazsa olmazlardandır. Burada kişinin yaralanma durumunda kaza sonrası mağdurda meydana gelen kalıcı hasarın hastane heyet raporu ile tespit edilmesi gereklidir. Bu rapor üzerinden başvurulan kurum (güvence hesabı veya sigorta firması) değerlendirme yaparak tazminat ödeme noktasında harekete geçer. Trafik kazasında tazminat için diğer evrakların tam olması maalesef tek başına yeterli olmamaktadır. Bundan dolayı trafik kazasında heyet raporu alınması gerekmektedir.

Kaza Sonrası Heyet Raporu Nerelerden Alınır?

Heyet raporu özel sağlık kuruluşlarından alınamaz. Alınan yerler şunlardır.

 1. Sağlık bakanlığı eğitim ve araştırma hastaneleri
 2. Üniversite hastaneleri
 3. Devlet Hastanelerinden alınır.

Heyet Raporu Sonrası Tazminat İçin Başvuru

Kazazedenin malullük durumu tespiti yapıldıktan sonra avukatlarımız vasıtası ile tazminat alım süreci tarafımızca başlatılmaktadır. Dosya hazırlanarak kazada başvuru yapılacak kuruma mağdur adına tarafımızca dosyalar iletilir. Sigorta firması dosyayı aldıktan sonra bizlere evrakla alakalı bilgilendirmeler yapar. Bu bilgilere göre tazminat alım süreci başlar.

Sigorta firmaları eksiksiz evraklarla yaptığımız başvurularımıza maksimum 45 gün içinde cevap vermek zorundadır. Gelen cevap olumlu olması durumunda mağdurun ödenek alması için işlemler tarafımızca hızlandırılır. Ama aksi durumda veya ek evrak talepleri durumunda eksiklikler tamamlanarak sigorta firmasından cevap beklenir. Tazminatın ödenme noktasında sigorta ile anlaşma sağlanamaz ise bu kez 15 gün içinde diğer yasal haklarımızın yanında tahkim sürecini de başlatıyoruz. Başvuru yaptıktan sonra sigorta firmasından 15 gün içinde dönüş olmaması durumunda mağdurla istişare ederek mahkeme sürecini de tercih edebilmekteyiz.

Trafik Kaza Tazminatında Sigorta Şirketlerinin Tutumu

Trafik kazalarında sigorta şirketlerinin talep ettiği evraklar dosya oluşturma aşamasında tam ve eksiksiz olarak hazırlanmaktadır. Ama bu hazırlanma kesin tazminat alımı anlamına gelmemektedir. Zira sigorta şirketleri süreçte ek taleplerde bulunabilmektedir. Ek talepler karşılandıktan sonra yine mağdura ödeme yapılmaması gibi durumlarla da karşılaşabilmekteyiz. Ama bu sürekli böyle olacağı anlamı da taşımamaktadır. Zira birçok dosya, yapılan başvuru sonrası olumlu sonuçlanmaktadır. Olumsuz veya sürekli evrak talebi gelen dosyalar için tahkim süreci aşamasına geçilir. Sigorta firmasının ödeme yaptığı dosyalarda eğer uzman kurulumuz eksik ödeme yapıldığını düşünürse yine hakkımızı arama adına tahkime başvuru mağdur adına yapılarak eksik gördüğümüz ödemenin tamamlanmasını talep etmekteyiz. Genelde bu başvurular olumlu olarak tahkimde sonuçlanmaktadır.

Trafik Kazasında Tahkim Süreci

Dosyamızda uzman ekibimizce eksiklik olmadığı kanaati tarafımızca oluştuktan sonra sigorta firmasından olumlu yanıt alınmadığı durumlarda tahkim sürecine gitmekteyiz. Tahkim süreci zaman olarak 1 ile 5 ay gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Bazı ekstrem dosyalarda bu süre 1 yılı aşmaktadır. Tahkim genel olarak mağduriyet var ise dosyayı olum sonuçlandırmaktadır. Onun dışında olumsuz karar dosyada çelişen durumlar olması durumunda çıkmaktadır. Ama şirketimizden profesyonel destek alanlar bu durumla karşılaşmamaktadır.

Neden “Kazada Tazminat”ı Tercih Etmelisiniz?

 • 81 ilde kazada danışman desteği
 • Sigorta Ve Tazminat hukukunda bilirkişi düzeyinde takım arkadaşları
 • 10 yılı aşkın kazada tazminatta deneyimli avukat kadromuz
 • Süreçte ücretsiz destek
 • Binlerce referans
 • 24 saat telefonda danışman desteği
 • Sitemizde canlı destek
 • Tazminatınızı elinizdeki evraklardan hesaplama fırsatı gibi yüzlerce avantajı bir arada sunan “Kazada tazminat” ekibimiz sizinle çalışmaktan mutluluk duyacaktır.
E-bültene kayıt ol.
Hemen e bültene kayıt ol, fırsatları yakala
Merhaba
İş kazası ve Trafik Kazası Tazminatlarınızı Ücretsiz Hesaplıyoruz