Destek Hattı 0533 148 6166

Kaza Tazminatı Hesapla

Aşağıdaki Bilgileri Doldurarak Kaza Tazminatı Hesaplaması Yapabilirsiniz.

Telefon Numaranızın Doğru Olduğundan Emin Olunuz, Aksi Halde Sistem Hesaplaması Sizlere Ulaşmayacaktır

Uçak Kazalarında Tazminat Süreçleri

Uçak Kazalarında Tazminat Süreçleri
 • Uçak Kazalarında Tazminat Süreçleri
 • 15-02-2020
 • Blog

Uçak, dünyanın en güvenilir taşımacılığı olarak bilinse de zaman zaman meydana gelen kazalar ile uçak yolculukları da tartışılır ve acaba sorusunu akla getirmektedir. Ancak bilinen bir gerçek ise kara veya tren yolu ile karşılaştırıldığında kaza riskinin daha az olduğunu söylemek gerekir. Uçak kazaları az rastlansa da son yıllarda dünya genelinde hemen hemen ayda bir bir uçağın düştüğüne şahit olmaktayız. Tüm bu süreçlere bakıldığında uçak kazalarında ana etkenler şunlar olarak öne çıkmaktadır.

 • Hava muhalefeti
 • İniş ve kalkışta yaşanan aksaklıklar
 • Pistin sorunlu oluşu
 • Görüş mesafesi sıkıntılarına rağmen iniş yapmak
 • Teknik arızalar

Aslında uçak kazalarında teknik arızalar dışında eğer hava ile ilgili de sorun yok ise çok fazla kaza yaşanma riski olmadığını net olarak ortaya koyabiliriz. Tüm bunlara rağmen yaşanan kazalar sonrası yolcuların belli başlı hakları vardır. Gelelim uçak yolculuğu esnasında hangi haklara sahip olduğumuza.

Yolcular Uçak Seyahatlerinde Sigortalanır

Uçak bileti aldığınızda sizi taşımakla görevli seyahat firmasının ismi önemsiz olarak biletle birlikte sigorta kapsamında yer alırsınız. Uçak seyahatlerinde yapılan sigorta açıklamasına gelince;

 • Yaralanma Halinde Ödenecek Maddi Tazminat
 • Ölüm Halinde Aile ve Yakınlarına Destekten Yoksunluk Tazminatı
 • Tedavi Gider ve Masraflar
 • Bagaj ve Yük taşımacılık tazminatları

Bu tazminatlara yolcular hak kazanırken peki bu tazminatlar nasıl alınmaktadır. Dilerseniz sırası ile bu tazminatları sizlere açıklayalım.

Uçak Kazası Sonrası Yaralanma Halinde Tedavi Giderlerinin Karşılanması

Uçak kazası yaşandıktan sonra eğer kişi yaralı ise hemen bir hastane de tedavi altına alınır. Burada kaldığı sürece tedavi masrafları ilgili uçak firmasının sigortasından karşılanır. Bu tedavi giderleri poliçe limiti ile uçak kazalarında garanti altına alınmış ve yolcu mağduriyeti olmadan tedavi süreci bu şekilde tamamlanır.

Uçak Kazalarında Bagaj Sorunları Tazminatları

Uçak kazalarında bagajın kaybolması bulunamaması veya çalınması vs. gibi durumlarda ise bu kez poliçe limitinde yolcu ve bagaj başına belirlenen bedel yolcuya ödenir.

Uçak Kazasında Yaralanan Kişi Nasıl Tazminat Alır?

En önemli konulardan bir tanesi de aslında uçak kazası sonrası bir uzvunu kaybeden veya vücudunda hasar oluşan kişilerin nasıl tazminata kavuşacakları durumudur. Uçak kazalarında da aslında kaza mali mesuliyet sigortası ile bu durum yolcular için garanti altına alınmıştır. Ancak bu tazminatın kişiye ulaşma süreci prosedürleri aşma durumu çokta kolay olmamaktadır. Bu bakımdan burada tazminata hak kazanmak ve tazminat sürecine dahil olabilmek için yapılması gereken birçok işlem vardır. İlk olarak kişinin tedavi süreci tamamlanmalıdır. Daha sonrasında ise tedavi sonrası kalıcı bedeni hasarını tespit ettirmek için Devlet veya Üniversite Hastanelerinden kalıcı bedeni hasarı gösterir “Erişkinler için Terör ve Kaza Sonrası” oluşturulmuş sağlık kurulu raporu alınmalıdır. Bu rapor ile ilgili sigorta firması ile temasa geçerek tazminat süreçleri yönetilecektir. Ancak bu süreçler trafik kazalarında da olduğu gibi çok kolay hemen evrakı ver ödemeyi al şeklinde olmadığından sigortaların sürekli yeni istek ve talepleri bitmediğinden sıkıntılı bir durumdur. Bu bakımdan avukat ile takip edilmesi ve kısa zamanda hak edilen tazminata kavuşulması açısından önemlidir.

Uçak Kazalarında Ölen Varsa Destekten Yoksunluk Tazminatını Kimler Alır?

Uçak yolculuğu esnasında olabilecek bir başka durum ise ölüm gerçekleşmesidir. Bu durumda ilgili sigorta firmasının uçak kazası sonrası ölümde belirlediği kişi başına teminat limiti aileye ödenmelidir. Burada da yine prosedürler devreye girer. Öncelikle savcılık süreci, yani otopsi ve sonucu savcılık dosyasının tamamlanması, ölüm kağıdı, hastane kayıtlarının istenmesi vs. gibi birçok evrak toplanır sigorta firmasına başvurulur. Uçak kazasında ölen kişinin kazancı yaşı ve geride kalanların destekten yoksunluk oranları belirlenerek alınacak tazminat miktarı belirlenir ve aileye dağıtılır. Peki tazminatı kimler alır sorusu akla geldiğinden bir örnekle açıklamaya çalışalım.

24 yaşında evli bir çocuklu beyefendinin uçak kazası sonrası vefat ettiğini varsayalım. Bu durumda ölüm tazminatı dediğimiz tazminata şu kişilerin hakkı olur.

 • Eşi
 • Çocuğu
 • Ölen kişinin annesi
 • Ölen kişinin babası
 • Varsa yaşamında destek olduğu 3. Kişiler.

Bunun dışında hiç kimse tazminat noktasında hak iddia edemez. Bu örnekten de anlaşılacağı üzere tazminat almak için birinci derece yakınlık ve bağ ilişkisi ana etkendir. Hem destekten yoksunluk hem de yaralanmalı uçak kazalarında tazminatı maddi anlamda ilgili sigorta firması karşılar. Gelelim kişiler ne kadar tazminat alır bilgisine.

Uçak Kazalarında Tazminat Hesaplamaları

Uçak kazalarında tazminatlar dünyaca belirlenen standartlara uygun olarak belirlenmiştir. İlk olarak tazminatlar “SDR” cinsinden hesaplanır. 1 SDR 8,19 Türk Lirasına eş değerdir. Kaza sonrası uçak kazalarında ödenmesi gereken SDR cinsinden tutar 250.000 SDR’dir. Bu paranın da yaklaşık olarak karşılığı 2 Milyon Türk Lirasıdır. Ancak Türkiye’de uygulanan beden bu paranın yarısı kadardır. Yani uçak kazası sonrası insanlar yaklaşık olarak 920 bin TL ile 1 milyon 100 bin TL arasında bir rakam tazminat bedeli olarak ödenmektedir. Tabi ki bu ödemelerde yine belli şartlar oluştuğunda yapılmaktadır.

Sigorta Dışında İlgili Taşımacılık Firmasına Açılacak Tazminat

Kaza sonrası uçak firmaları birçok tazminat kalemi ile karşı karşıya kalırken özellikle ölüm ve yaralanma gibi tazminatları yaptıkları sigorta poliçeleri ile sigortalara ödettirmektedir. Ancak kaza sonrası kişilerin veya yakınlarının manevi yoksunluğu göz önüne alınarak ortaya çıkan diğer tazminat türü ise manevi tazminattır. Burada taşımacılık şirketi tamamen sorumlu olarak kişilerin yoksun kalınan manevi tazminatlarını ödemek durumundadır. Bunun için açılacak davalar da bir avukat vasıtası ile takip edilmek durumundadır. Aksi durumda hak kayıpları yaşanma ihtimali çok yüksektir.

Uçak Kazalarında Tazminat Sorunları ve Zaman Aşımı

Uçak kazalarında tazminatı direkt olarak ilgili taşımacılık firması ödemediğinden sigorta firmasının talepleri nezdinde ödemeler yapılmaktadır. Bu bakımdan birçok sorun ve tazminatı alma noktasında özellikle zaman kaybı yaşanmaktadır. Türkiye’de kaza sonrası sigorta firmaları kişilerin hak aramasını beklediğinden eğer sizler zamanında tazminat talebinde bulunmaz iseniz hak kaybı zaman aşımından ötürü yaşayabilirsiniz. Zaman aşım süreleri maddi tazminat için ve manevi tazminat için kaza tarihi ile orantılı olarak farklı zamanları kapsar. Uçak kazalarında da trafik kazası prosedürü işletilir.

Uçak Kazası Sonrası Kaç Günde Tazminat Alınır

Özellikle uçak kazası sonrası tazminat alımı ve zamanlaması çok sık konuşulan konulardandır. Burada bakıldığında uçak kazası sonrası otopsi raporu çıktıktan 40 gün sonra ölümlü kazalar için tazminat süreci tamamlanır. Yaralanmalı kazalarda darbe aldığı ya da kalıcı bedeni hasara uğradığı organa göre 6 ay iyileşme süresinin ardından 45 gün içinde kişi tazminata kavuşur. Bu bilgiler avukat üzerinden işlemler takip edildiğinde geçerli olan süreçlerdir.

Uçak Kazası Sonrası Taşımacılık Firması Fazla Ödeme Yapar Mı?

Yakın dönemde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanında yaşanan bir kaza sonrası Uçak şirketinin CEO’sunun TV’lere açıklama yaparken ağladığını gördüğümüzü düşünürseniz ilgili taşımacılık firmaları yaşanan kazalar sonrası poliçe limitleri dışında mağdur ve mağdur yakınlarına bir nebze özür amaçlı fazladan ödeme yapabilir. Dünya da çeşitli bu konuda örnekler olduğu bilinmektedir. Ama yapmak zorunda değildir tamamen şirket kararı gereği yapabilirler. Kişiler aldıkları tazminatı az bulur ise yasal yollarla haklarını yeniden talep etme hakkına sahiptirler. Uçak kazaları konusunda daha fazla bilgi ve destek için ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

E-bültene kayıt ol.
Hemen e bültene kayıt ol, fırsatları yakala
Merhaba
İş kazası ve Trafik Kazası Tazminatlarınızı Ücretsiz Hesaplıyoruz