Destek Hattı 0533 148 6166

Kaza Tazminatı Hesapla

Aşağıdaki Bilgileri Doldurarak Kaza Tazminatı Hesaplaması Yapabilirsiniz.

Telefon Numaranızın Doğru Olduğundan Emin Olunuz, Aksi Halde Sistem Hesaplaması Sizlere Ulaşmayacaktır

Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminatı

Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminatı
 • Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminatı
 • 17-12-2017
 • Hizmetlerimiz

Ülkemiz trafik kazalarında Avrupa sıralamasında ilk 3 ülke arasında yer almaktadır. Burada trafik kurallarını ihlal yolların durumu sürücülerin bireysel yanlışları (alkol, uykusuzluk) gibi nedenler ilk sıralarda yer almamıza neden olmaktadır. Yaralanmalı trafik kazaları konusunda ise kazalar bu kadar çok olunca vakalarda bir hayli fazla olmaktadır. Bu bakımdan yaralanmalı trafik kazası çok sık duyduğumuz bir kelime olarak karşımıza çıkar. “Yaralanmalı trafik kazası tazminatı” kelimesi de bu aşamada hayatımıza girmektedir. “Trafik kazasında sakatlık tazminatı”alabilmek için kişide kalıcı bir hasar meydana gelmesi gerekmektedir. Bu bakımdan baktığımızda kazaya karışan herkes tazminat alır tezi ortadan kalkmaktadır. Trafik kazalarında yaralanma sonrası tazminat alabilmek için ilk önce evrakların toparlanması gerekmektedir.

Yaralanmalı Kazalarda Tazminat Alımı İçin Gerekli Evraklar

Yaralanmalı kazalarda tazminat alımı için kaza sonrası evrakların bir dosya halinde ve bir düzen içinde toparlanması gerekir. Evraklar genel olarak şu şekildedir.

 1. Kaza sonrası tutulan tutanak
 2. Bilirkişinin değerlendirmesi (var ise)
 3. İfade tutanakları (polis-jandarma)
 4. İddianame (varsa)
 5. Hastaya ait epikriz tutanakları
 6. Sigorta poliçeleri
 7. Ehliyet (sürücü konumunda olanlar için)
 8. Kimlik
 9. Heyet raporu

Bu evraklar tamamlandıktan sonra yaralanmalı trafik kazası tazminatı alabilmek için ilk aşama tamamlanmış olur.

Yaralanmalı Trafik Kazalarında Heyet Raporu Alımı

Yaralanmalı trafik kazası tazminatı için heyet raporu alımı zorunludur. Heyet raporu olmadan yapılan başvurular büyük oranda sonuç vermez. Trafik kazası üzerinden 6 ay geçmeden heyet raporuna başvuru yapılamaz. Hasta 6 aylık süreci tamamladıktan sonra;

 • Devlet Hastanesi
 • Üniversite Hastanesi
 • Sağlık Bakanlığı Eğitim Araştırma Hastaneleri

Gibi kurumlara başvuru yapılarak heyet raporu süreci başlatır. Rapor alındıktan sonra “kazada tazminat” olarak hukuki sürecin takibini başlatırız. Heyet raporu ortalama 45 gün içinde tamamlanır.

Trafik Kazasında Sakatlık Tazminatı Alım Kriterleri

Heyet raporunuz elinize geçtikten sonra sigorta firmaları ile tarafımızca işlem yürütülür. Kişinin alacağı tazminat ise şu faktörlere göre ortaya çıkar.

 1. Heyet sonucu ortaya çıkan malullük oranı (%5 - %30 vs)
 2. Kaza tarihindeki aylık kazanç durumunuz
 3. Hata oranı – Haklılık payı
 4. Kaza tarihindeki yaşınız

Bu kriterler göz önünde bulundurularak bir tazminat hesabı yapılır. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte maluliyet tazminatları için sigorta şirketlerine başvuru zorunluluğu getirilmiştir. Yani kazandan sonra tazminat için direk dava açamıyorsunuz. Sigorta şirketi sunulan evraklara göre bir değerlendirme yaparak tazminat ödeme noktasında bir karar verir. Ödeme noktasında sigortanın kriterleri biraz farklı olmakla birlikte bu noktalarda eksik veya az ödeme almamanız için tüm prosedürler en ince ayrıntısına kadar tarafımızca yerine getirilir.

Yaralanmalı Trafik Kazalarında Tazminat Alım Süreci

Kaza sonrası tüm aşamalar tamamlandıktan sonra hukuk ekibimiz bir toplantı yaparak dosyayı tekrar inceler. Ardından izlenecek yol haritası belirlenir. Yol haritası belirlenirken olabilecek tüm aksi durumlar ve bu durumlara karşı alınacak önlemler masaya yatırılarak süreç başlatılır. Sigorta şirketi ile başlayan görüşmeler sonrası sonuç istenilen düzeyde olursa ikinci veya üçüncü aşamalara geçilmez. Ama süreç sıkıntılı giderse ekibimiz diğer planları gündemine alır. Bu planları şöyle açıklamak mümkündür.

 • Yaralanmalı Trafik Kazasında Eksik Ödeme Yapılması: Böyle bir durumla karşılaşıldığında sigorta firması ile yeni görüşmeler yapılır sonuç alınamayacağı kanaati oluşur ise tahkime gidilir. Yaralanmalı kazalarda tahkim süreci tarafımızca başlatılır. Evraklar yeniden dosyalanır ve gerekli ödemeler yapılarak tahkim sürecine geçilir. Genelde tahkim eksik ödemelerde ödeme yaptırarak kazazedenin haklarını almasını sağlar.
 • Sakatlanmalı Kazalarda Mahkeme Süreci: Kazalarda bir diğer aşama ise mahkeme sürecidir. Mahkeme süreçleri ise uzun ve meşakkatli olduğundan firma olarak diğer yollarda tıkanmamız durumunda bu süreci tercih etmekteyiz. Ama genel olarak bütün aşamaları denemeden kazazede hızlıca hakkını alsın diye mahkeme sürecine en son start vermekteyiz. “kazada tazminat” ekibi olarak bu süreçlerde uzman ekibimizle sizlere destek vermekteyiz.

Yaralanmalı Trafik Kazalarında Dava Açma Süresi

Kazaya karışan kazazede yaşanan olay sonrası 8 yıl içinde gerek sigorta firmaları gerekse dava süreci ile ilgili adımlar atabilir. Kaza sonrası 6 ay sonunda heyet raporu alınması durumunda bu süreçlerin uzman kişilerce takibi önerilmektedir.

Yaralanmalı Trafik Kazalarında Maddi Manevi Tazminat

Yaralanmalı trafik kazasında sürücü konumunda iseniz karşı tarafa maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz. Haklılık payınız kadar dava sonucunda belirlenecek tazminat bedeli alabilirsiniz. Peki bu süreç nasıl işler? Ceza davası tamamlandığında kazadaki haklılık oranınız ortaya çıkacaktır. Maddi kayıplarınızı talep edebilmek için ortaya belgeler sunmanız gerekmektedir. Yani fatura veya hasara uğrayan mallarınız için tespit tutanakları tutulmalıdır. Örneğin kazadaki haklılık oranınız %50 ve ispatlayabildiğiniz maddi kaybınız 10 bin TL olsun. Dava sonucunda alacağınız rakam 5 bin TL’dir. Manevi tazminat ise biraz daha farklı olmakla birlikte burada kişinin sağlık durumu çok yönlü incelenerek karar verilir. Manevi tazminatta iş sürecindeki kayıplar, iş takibindeki kayıplar, psikolojik sıkıntılar, işlerin aksamı, hayat yaşam kalitesi düşmesi gibi durumlar belirleyici olmaktadır. Maddi ve manevi tazminat davası açtığınız kişi sizin taleplerinizi karşılayabilecek ekonomik güce sahip olması çok önemlidir.

Yolcu Konumunda Yaralanan Mağdurun Hakları

Kaza sırasında yolcu konumunda iseniz haklarınız daha fazladır. İlk olarak haklılık payınız %100’dür. Mağdur kaza sonrası seyahat ettiği araç sürücüsüne dava açma hakkına sahiptir. Ancak şoförün haksızlık durumu değerlendirilerek bu noktada yolcu konumundakiler maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Şoförde %100 haklı olabilir.

E-bültene kayıt ol.
Hemen e bültene kayıt ol, fırsatları yakala
Merhaba
İş kazası ve Trafik Kazası Tazminatlarınızı Ücretsiz Hesaplıyoruz